ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - OSTATNIA DESKA OCALENIA
“Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia Mojego.”
(Pan Jezus do siostry Faustyny, Dz. 965)
KORZYSTAJMY Z CZASU MIŁOSIERDZIA, PÓKI JESZCZE TRWA.
Z tego, co Pan Jezus objawił siostrze Faustynie, wynika jasno, że żyjemy w “czasie miłosierdzia”, który bezpośrednio poprzedza “dzień sprawiedliwości”. Pan Jezus mówi:
“Nim przyjdę jako sędzia sprawiedliwy, otwieram na oścież drzwi miłosierdzia mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości mojej” (Dz 1146).
Czy zapowiadany “dzień sprawiedliwości” na pewno jest już blisko? Pan Jezus nie ma wątpliwości: “Blisko jest dzień straszliwy, dzień mojej sprawiedliwości”. (Dz. 965)
To wielka miłość do wszystkich ludzi przynagla Pana Jezusa, aby ostrzegł wszystkich, którzy żyją w stanie grzechu: “O biedni, którzy nie korzystacie z tego cudu miłosierdzia Bożego, na darmo będziecie wołać, ale będzie już za późno”. (Dz 1448)
Bóg objawia nam swoje miłosierdzie, aby nas ocalić. Jezus mówi:
“Niech pozna cała ludzkość niezgłębione miłosierdzie moje. Jest to znak na czasy ostateczne, po nim nadejdzie dzień sprawiedliwy. Póki czas niech uciekają do źródła miłosierdzia mojego”. (Dz. 848)
Bóg jest Miłosiernym Ojcem i nie chce karać ludzkości, jednak nasza zatwardziałość czasami “zmusza” Pana Boga do tego, aby użył cierpienia w celu uratowania nas przed zatraceniem. Jezus wyjaśnia to siostrze Faustynie:
“Nie chcę karać zbolałej ludzkości - mówi Jezus - ale pragnę ją uleczyć, przytulając ją do swego miłosiernego serca. Kar używam, kiedy mnie sami zmuszają do tego; ręka moja niechętnie bierze za miecz sprawiedliwości; przed dniem sprawiedliwości posyłam dzień miłosierdzia” (Dz. 1588).
Tu i teraz, dziś - najważniejsze są dla nas te słowa Jezusa:
“POSYŁAM DZIEŃ MIŁOSIERDZIA”.
Ten dzień ma być naszym ratunkiem.
Ten dzień jest naszą całą nadzieją.
Ten dzień będzie miał miejsce 19 kwietnia 2020 roku.
Przeżyjmy go tak, jak pragnie tego Jezus.
Przyjmijmy PEŁNIĘ ŁASKI.
Jak to uczynić?
Wystarczą trzy kroki:
-
Zrozumieć obietnicę
-
Przygotować serce przez spowiedź oraz ufność.
-
Spełnić pragnienia Jezusa
Pierwszy krok: Zrozumieć obietnicę
ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - JEDYNA TAKA OBIETNICA W HISTORII
Wielkość tego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Jezus z tym świętem związał. Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia – powiedział Chrystus – ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300).
ZUPEŁNE ODPUSZCZENIE WIN I KAR to łaska porównywalna jedynie z łaską Chrztu Świętego, dlatego jest ona nazywana “DRUGIM CHRZTEM”.
Co to znaczy w praktyce? Jak zrozumieć wielkość tej łaski? W prosty sposób.
Jest to łaska, który czyni duszę tak czystą i wolną, że ten, kto umarłby od razu po jej otrzymaniu - poszedłby prosto do nieba. To łaska łask i obietnica obietnic.
Niewyobrażalny dar Miłosierdzia Bożego.
Jezus mówi:
“Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem DLA WSZYSTKICH DUSZ, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam CAŁE MORZE ŁASK na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym OTWARTE SĄ WSZYSTKIE UPUSTY BOŻE, przez które płyną łaski” (Dz. 699)
Drugi krok: Przygotować serce przez spowiedź oraz ufność
Warunkiem otrzymania tej wielkiej łaski jest przyjęcie tego dnia Komunii Świętej w stanie łaski uświęcającej. Dlatego konieczna jest spowiedź święta.
Pan Jezus mówi o spowiedzi
Pan Jezus wiele razy prosi, aby Faustyna mówiła duszom o konieczności i owocach spowiedzi świętej: “Powiedział mi Jezus – Córko moja, Pisz, mów o Moim miłosierdziu. Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia [czyli w sakramencie spowiedzi]; tam są największe cuda, które się nieustannie powtarzają. Aby zyskać ten cud, nie trzeba odprawić dalekiej pielgrzymki, ani też składać jakichś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone – nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni.” (Dz 1448).
Pan Jezus mówi o ufności.
Ufność to pojemność serca na łaskę Bożą. Kościół uczy nas, że ufność jest cnotą teologalną, a to oznacza w praktyce bardzo ważną rzecz: jesteśmy uzdolnieni do tego, aby ufać BEZGRANICZNIE. Taka była ufność Maryi. Takiej ufności pragnie Jezus:
“Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a nim jest – UFNOŚĆ. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma. Wielką Mi są pociechą dusze o bezgranicznej ufności, bo w takie dusze przelewam wszystkie skarby swych łask.
Cieszę się, że żądasz wiele, bo Moim pragnieniem jest dawać wiele, i to bardzo wiele. Smucę się natomiast, jeżeli dusze żądają mało, zacieśniają swe serca.” (Dz 1578)
Krok trzeci: spełnić pragnienia Jezusa
Pan Jezus objawił nam swoje pragnienia związane z tym niezwykłym dniem łaski. Uczynił to po to, abyśmy mogli przyjąć PEŁNIĘ DARÓW, które dla nas przygotował. Włóżmy całe serce w to, aby spełnić te pragnienia.
-
Poświęcenie i publiczne uczczenie obrazu Jezusa Miłosiernego z napisem: “JEZU, UFAM TOBIE”.
Pan Jezus prosi przez pośrednictwo siostry Faustyny: “W dniu święta (pierwsza niedziela po Wielkanocy) obraz Miłosierdzia ma być uroczyście poświęcony i publicznie uczczony (...), żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu (Dz. 742).
Umieśćmy ten obraz w eksponowanym miejscu w naszych domach. Patrzmy na niego codziennie zwracając się ufnie do Bożego Miłosierdzia.
-
Kazania o Miłosierdziu Bożym
To pragnienie Jezusa dotyczy tylko kapłanów. Jezus mówi:
“kapłani mają mówić kazania o miłosierdziu Bożym i budzić ufność w duszach”.
A co mogą zrobić osoby świeckie? Możemy przynajmniej przekazać to pragnienie kapłanom, których znamy.
Drodzy Kapłani! Nie opuszczajcie swoich owiec.
Wysyłajcie do nich listy, nagrywajcie kazania, spowiadajcie, udzielajcie Komunii Świętej.
Bądźcie Świadkami Miłosierdzia!
-
Miłosierdzie względem bliźnich
Pan Jezus mówi: “Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić. Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy - czyn, drugi - słowo, trzeci - modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie. W ten sposób dusza wysławia i oddaje cześć miłosierdziu Mojemu. Tak, pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu, który jest namalowany. Przez obraz ten udzielę wiele łask duszom, on ma przypominać żądania Mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza, nic nie pomoże bez uczynków. (Dz. 742)
-
Żarliwa modlitwa, która prosi i żąda o wiele
“W święto moje - w święto Miłosierdzia - będziesz przebiegać świat cały i sprowadzać będziesz dusze zemdlone do źródła miłosierdzia mojego. Ja je uleczę i wzmocnię.” (Dz. 206)
Niech nasze pragnienia i nasze prośby będą tego dnia wielkie - na miarę Miłości i Miłosierdzia Jezusa.
Czy jeden dzień może zmienić oblicze ziemi, tej ziemi?
Tak!
19 kwietnia 2020 roku.
Niech tego dnia spełni się modlitwa Jezusa: “Aby byli Jedno”.
Bądźmy tego dnia Jedno poprzez żarliwą modlitwę
Bądźmy tego dnia Jedno poprzez bezgraniczną ufność
Bądźmy tego dnia Jedno w uwielbieniu i wysławianiu Bożego Miłosierdzia!